Въпреки утежнената заради пандемията обстановка, продължават научните експерименти за повишаване на

...
Въпреки утежнената заради пандемията обстановка, продължават научните експерименти за повишаване на
Коментари Харесай

Хмелът определя типичните качества на пивото

Въпреки усложнената поради пандемията конюнктура, продължават научните опити за повишение на антиоксидантния потенциал на пивото от българските учени, които тази година честват 65-та годишнина от основаването на родната пивоварна просвета. Един от научните екипи в това поле на знанието, е този на проф. Габриела Маринова от Института по криобиология и хранителни технологии. Експертите към този момент завършиха втория стадий на най-новото си проучване за връзката сред степента на охмеляване на пивото и антиоксидантите му качества. 

Този път фокусът на новото изследване са флавоноидите на хмела, които са едни от най-важните естествени биологично-активни съставки. Те са с растителен генезис и с изключение на в хмела, се съдържат в доста други лечебни и диетични растения с ясно изразени антиоксидантни, противовъзпалителни, анти-вирусни и регулиращи ензимните процеси свойства. Примери за богати на флавоноиди храни са: лук, магданоз, боровинки, банани, черен шоколад, алено вино и други. Според редица национални и интернационалните научни изявления, в пивото в разнообразни концентрации са открити шест класа флавоноиди, като разликите са обусловени от употребяваните първични материали – сортовете ечемик и хмел, изискванията за протичане на ферментационния развой и времетраене на отлежаването. Най-изследвани в пивото са флаванолите и фенолните киселини.

Изследването за флавоноидния профил на пивото е  шестото българско научно изследване през последнитедве години. Изводите от проучването демонстрират, че по-високата степен на охмеляване на пивната отплата не води до разстройване в развиването и размножаването на дрождите. Не са открити отклонения и в естествените параметри на ферментационния развой.

,,В резултат можем да заключим, че умереното вложение на хмел в бирата е по-благоприятно за повишение на нейните биоактивни съставни елементи, в сравнение с по-наситеното охмеляване. Това е значимо да се знае и от пивопроизводителите и от потребителите, още повече, че флавоноидите на хмела дават спомагателен потребен капацитет на пивото, отбелязва проф. Маринова.

Струва си да подчертаем, че пивото е единствената напитка с хмел, който е богат на субстанции с необятен и невероятен набор на влияние върху индивида. Може да се смята, че прибавен в умерени количества в пивото, той способства позитивно за уравновесеното хранене и асимилиране на храната.

 Хмелът е една от четирите съществени, първични материали за произвеждане на питие и дефинира значително типичните му качества, като горчив усет, хмелов мирис и непоклатимост на пяната. Той балансира сладостта на малца с мъка и многообразие от усети и аромати. Обикновено няколко грама хмел са задоволителни и с решаващо влияние върху добре дефинираните характерности на пивото.

 
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР